Геологічний музей коледжу

Прокопець

Валентин Вікторович


завідуючий

геологічним музеєм КГРТ
Геологічний музей КГРТ відкритий 1 вересня 1986 року (його перша завідуюча – Шпак Наталія Кузьмівна).

Музей включає виставково-експозиційний зал, літотеку і офісне приміщення. В експозиційному залі площею 250 м2 розміщені 54 скляні вітрини і 50 подіумів з 2000 зразками кам’яного матеріалу.

Основою кам’яного зібрання музею став матеріал, доставлений студентами і викладачами з виробничих практик, а також подарований коледжу його випускниками. Частина мінералів і гірських порід закуплено в організаціях, які в роки колишнього Союзу займалися комплектуванням учбових колекцій каміння; багато які зразки, надзвичайні по колористичних характеристиках і досконалості природної огранки, подаровані музею знавцями ювелірного виробного каміння.

Географія місць знаходження кам’яного матеріалу досить широка; в експозиції музею виставлені зразки практично із усіх континентів: з Європи, Азії, Африки, Північної та Південної Америки і навіть з Антарктиди.

За станом на 1.01.2005 року у фондах музею нараховується близько 3200 зразків мінералів, гірських порід, руд і скам’янілостей. Більше ніж 2000 зразків з них виставлені для огляду в експозиційному залі, решта знаходиться у сховищах музею.

Зразки розділу ІІ "Форми мінеральних агрегатів"

Експозиційний зал (умовно) розділений на 3 сектори: Західний, Східний і Північний.

В Західному секторі розміщена мінералогічна колекція (близько 400 мінералів), систематизована за хіміко-структурною ознакою, і колекція гірських порід (близько 250 зразків), яка поділена по генетичних критеріях. Мінералого-петрографічна експозиція починається з двох розділів: 1. „Фізичні властивості мінералів”; 2. „Форми кристалів і мінеральних агрегатів”.

Східний сектор музею включає 3 розділи: основний присвячений корисним копалинам, поділеним на 3 групи – металічні (близько 120 зразків), неметалічні (близько 130 зразків), каустобіоліти (40 зразків). В цьому ж секторі в трьох вітринах експонуються корисні копалини трьох основних генетичних груп: ендогенні, екзогенні та метаморофогенні (близько 100 зразків). В стадії формування новий розділ – „Регіональна геологія України” (6 вітрин із 200 зразками). Завершується експозиція Східного сектору чотирма вітринами з двома найбільш цікавими розділами: 1. „Ювелірне і виробне каміння”; 2. „Подарунки геологічному музею”.

Північний сектор присвячений геологічній історії Землі: в 13 вітринах розміщений палеонтологічний, петрографічний і текстовий матеріал, який наглядно ілюструє історію розвитку планети, починаючи з архею і закінчуючи четвертинним періодом (близько 500 зразків).


У "Музеї коштовного та декоративного каміння.


 
  Підготовка чергового номера стінгазети "Геологічні зміни"

На подіумах, розташованих в усіх секторах музею експонуються тематичні підбірки кам’яного матеріалу: штуфи оригінальних форм мінеральних агрегатів і облицювально-декоративне каміння України (Західний сектор), а також колекції „Залізні руди України” і „Нікопольський марганцеворудний басейн” (Східний сектор). В межах міжсекторної доріжки встановлені подіуми з великими блоками ювелірного і виробного каміння, доставленими із різних регіонів СНД (Памір, Полярний Урал, Казахстан, Якутія та ін.).

Експозиція кам’яного матеріалу музею доповнена численними стендами, ілюструючими геологічну будову великих басейнів і районів корисних копалин України.

Великоформатні портрети видатних вчених-геологів, петрографів, мінералогів, геохіміків – О.П.Карпінського, О.Є.Ферсмана, Є.С.Федорова, М.В.Ломаносова, В.А.Обручева та ін. – покликані відобразити важливу роль геологів України і світу в цілому у розвитку наук про Землю.

При музеї функціонує гурток „Геолог”, в якому працюють не тільки студенти коледжу, а й його випускники, а також учні шкіл міста Києва. В активі гуртківців – зустрічі з досвідченими спеціалістами-геологами, відвідування орігинальних геологічних об’єктів в України та за її межами, участь у виставках виробного і ювелірного каміння, енергійна профорієнтаційна робота в школах м. Києва і області та інші цікаві справи – тільки з 2000 року гурток „Геолог” організував зустрічі з випускником Київського геологорозвідувального технікуму 1975 року, викладачем геологічного факультету КНУ Кисилевичем Л.С., доктором г/м наук, першовідкривачем родовища берилію в Україні Галецьким Л.С., доктором фізико-математичних наук, учасником ХХХІ сесії МГК в Бразилії Якимчуком М.А., доктором г/м наук, автором багатьох науково-популярних книг, учасником першої радянської Гімалайської експедиції Кононовим Ю.В., доктором г/м наук, головою Комітету по метеоритах України Семененко В.П., зав. кафедрою загальної та структурної геології НГУ Орлінської О.В., випускником КГРТ 1940 року Рубаном М.І. (м. Дніпропетровськ), учасником кількох експедицій в Антарктиду Вернигоровим В.П., Головою правління ЗАТ „Надра України” Загороднюком П.О. та іншими.

Цікава екскурсійна робота. Щорічно члени гуртка здійснюють маршрути в районах Нових і Старих Петрівців – з метою пошуків бурштину, відвідують кар’єри Плесецького і Пенізевичського родовищ – для ознайомлення з унікальним комплексом магматичних порід Українського кристалічного щита, займаються шліхуванням річкових відкладів річок Кам’янка, Унава, Ірша – для виявлення скупчень цінних мінералів: ільменіту, титаномагнетиту, гранату та ін.

Особливою популярністю користується багатоденна поїздка гуртківців в „кам’яне серце” України – Володарськ-Волинський, який славиться знахідками гігантських кристалів гірського кришталю, топазу, берилу, а також великими запасами „синьоокого” каміння лабрадориту.

Історичною стала експедиція студентів КГРТ в Таджикистан і Туркменистан, під час якої гуртківцям довелося ознайомитися з результатами робіт памірських геологів, відвідати унікальну знахідку слідів динозаврів Ходжа-Пиль-Ата, зібрати багату колекцію кристалів сірки і гіпсу (Гурдакське родовище), целестину (Арикське родовище), а також спуститися в одну з чисельних карстових печер Карлюка.


Опис магматичних гірських порід у кар'єрі Плесецького

 
Гуртківці І.Білик та А.Шматов у гранітному кар'єрі Богуславського родовища.

 
Екскурсія на о. Валаам (Росія )

Реальний підсумок поїздки – два ящики із зразками мінералів, руд та окам’янілостей, які в достатній мірі розкривають своєрідність геологічної будови та історію розвитку середньоазіатського регіону; різноманітний ілюстрований матеріал – сотні фотокарток, кіно-фрагментів, відеофільмів про відвідування карстової печери, географічні та геологічні карти регіону, а також різноманітна науково-популярна література, яка присвячена історії геологічних досліджень та корисним копалинам Таджикистану і Туркменії.

Доставлені гуртківцями зразки не лежать мертвим грумом в сховищах коледжу. Нині вони використовуються студентами при проведенні лабораторних та практичних занять в кабінетах загальної геології, мінералогії та корисних копалин, кращі – поповнили експозицію музею коледжу, унікальні – подаровані Національному гірничому університету (м. Дніпропетровськ) та геологічному факультету Київського національного університету.


Майбутні екологи знайомляться з експонатами виставки "Трофеї 21 століття", 2004р.

 
Доктор г.м. наук В.П. Семененко знайомить гуртківців зі знайденими на Далекому Сході метеоритами.

 
Відкриття персональних виставок самоцвітів в геомузеї КГРТ.

Майбутні екологи знайомляться з експоната- Доктор г.м. наук В.П. Семененко знайомить гурт ківців Відкриття персональних виставок самоцвітів

ми виставки "Трофеї 21 століття", 2004р. зі знайденими на Далекому Сході метеоритами. в геомузеї КГРТ.


Одним із найважливіших є проведення виставок каменю в коледжі. Перша виставка була проведена у листопаді 2001 року напередодні Міжнародного дня студентів під назвою „Трофеї ХХІ століття”. У виставці приймають участь всі кабінети і лабораторії геологічного циклу; геологічний музей – її стрижень. Запрошуються гості: Геологічний музей Київського національного університету, колекціонери-любителі каменю, школяри Києва та Київської області, що серйозно захоплюються збором мінералів, руд і скам’янілостей.

Надаючи важливого значення інформаційному аспекту в своїй роботі, члени гуртка приймають дуже важливу участь у випуску великоформатної газети „Геологічна зміна”.

З 1991 року випущено 40 номерів стінгазет. Як і всяка газета, вона має свій „паспорт”, певну послідовність розміщення матеріалу та ряд рубрик, який збільшується з кожним роком. Нещодавно з’явилась рубрика „Геологи України на міжнародних форумах”, і пов’язана вона з виступами перед членами гуртка „Геолог” українських учасників Міжнародного геологічного конгресу: Куліша Є.О. (ХХХ сесія в Пекіні), Якимчука М.А. (ХХХІ сесія в Ріо-де-Жанейро) і Прокопця В.В. (ХХХІІ сесія у Флоренції).


Доктор геолого-мінералогічних наук Ю.В. Кононов дарує гуртківцям свою книгу. в музеї КНУ.

   
Розбирання колекції палеонтологічного матеріалуВ рубриці „Наші в дальньому зарубіжжі” розміщуються враження наших студентів і викладачів про відвідування геологічних об’єктів за межами України. Лише за останні 2-3 роки газета розповіла про нафтові гіганти російського Приоб’я, про пошуки родовищ золота на далекому Алданському нагір’ї, про відвідування карстових печер Туркменістану. Але справді золотою окрасою став двохномерний матеріал викладача КГРТ Г.Т. Загибайла, відвідавшого Південний Захід США (відомий Метеор-кратер, скульптурні форми Седони, Великий каньйон Колорадо та інши).

Не обминуло увагою редакції й одне з резонансних відкриттів ХХ століття – вихід на кімберлітові трубки вибуху, зроблений в 1954 році жінкою–геологом Л.А.Попугаєвою.

Роботи членів гуртка (композиції із каменю, набори самоцвітів, тематичні щитові стенди, наукові звіти і реферати) відмічені призовими місцями на виставках науково-технічної творчості молоді, які проводяться в коледжі.


Осло. 33 МГК. Зустріч з президентом конгреса Арне Бьорлікке


Данія. Stevns Cliff. З групою студентів і викладачів РДПУ ім. О. Герцена у відслонення кліфа.